باغ ارم شیراز

قرن های متمادی است که شیراز به شهر گل و بلبل معروف است اما چیزی که شیراز را علاوه بر طبیعت و آب و هوایش خاص کرده است وجود جاذبه های بی همتای آن است. امروز می خواهیم شما را با یکی از جاذبه های زیبا و فراموش نشدنی آن آشنا کنیم باغ ارم شیراز نمونه بارزی از طبیعت زیبای شیراز است.

 

 

باغ ارم شیراز، با مساحت 110380 متر مربع تشکیل شده از یک عمارت اصلی سه طبقه که در طبقه زیرین دارای حوض خانه است و طبقات فوقانی از تالارها و ایوان اصلی با دو ستون با گچ بری ها و حجاری های چشم نواز است که بر روی دیوارهای آن نقاشی هایی از از داستان های کهن ایرانی جلب توجه می کند.

محوطه وسیع و فضای آزاد باغ ارم مجموعه بزرگی از انواع درختان همچون کاج، افرا، سروناز، سپیدار، سیب، گردو، خرمالو، انار، زردآلو، بادام و نارنج را درخود جای داده است  و همچنین گل های  بی نظیری  همانند رز و انواع درختچه های زینتی و راه آب ها و دریاچه مصنوعی نیز در این باغ زیا وجود دارد. مجموعه باغ ارم شیراز در شمال غربی شیراز و در انتهای بلوار ارم واقع شده است.

 

 

نزدیک به باغ ارم، باغ اناری ( در انتهای خیابان باغ اناری ) و باغ تخت ( در بلوار آزادی ) ، باغ جهان نما و باغ ملی ( در میدان حافظیه ) قرار دارد که می تواند گردش یک روزه مفرحی را برای شما به ارمغان بیاورد. بهترین فصل برای رفتن به باغ ارم، در ایام بهار است که گل های زیبای نسترن و محمدی به بار نشستند و شمشادهای انبوه باغ ، جلوه زیبایی به آن بخشیده اند.

 

 

تاریخچه باغ ارم شیراز

تاریخ دقیق ساخت باغ ارم شیراز هنوز هم ناشناخته مانده‌است و حتی اطلاعات دقیقی از بنیان گذار اولیه آن هم در دسترس نیست. در سفرنامه‌های قرن دهم و یازدهم هجری، اشاره‌هایی به این باغ شده‌است. جهانگردان از دوران صفوی، باغ ارم را آباد و باشکوه توصیف‌ می‌کردند ولی نکته قابل توجه‌تر سیر تاریخی این باغ است؛ باغ ارم در دوران سلجوقیان و آل اینجو وجود داشته و کریم خان زند در دوران سلطنت خود، آن را مرمت کرده و آباد نگه داشته‌است.

نامگذاری باغ ارم

نامگذاری باغ ارم هم داستان مخصوص به خود را دارد: این باغ به مناسبت عمارت و باغ بزرگی که در گذشته توسط شداد بن عاد، پادشاه عربستان، به رقابت با بهشت ساخته شده، باغ ارم نامیده شد.

باغ ارم شیراز در سال ۱۳۵۳خورشیدی در فهرست آثار ملی ثبت شد. پنج سال بعد یعنی در سال ۱۳۵۸خورشیدی اداره میراث فرهنگی آن را مرمت و بازسازی کرد. این باغ در تاریخ ۶تیرماه ۱۳۹۰خورشیدی در سی‌وپنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو در فهرست میراث جهانی جای گرفت.

ساعات بازدید از باغ ارم

ساعت بازدید از باغ ارم بستگی به این دارد که در چه ماهی از سال به شیراز سفر کرده‌اید. این باغ در دو ماه اول سال یعنی ماه‌های فروردین و اردیبهشت از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب باز است. در بقیه روزهای سال، صبح‌ها از ساعت ۸ صبح تا ۱ظهر و بعدازظهرها از ۱۴:۳۰ تا پیش از غروب آفتاب می‌توانید از آن دیدن کنید.

برای بازدید از باغ ارم لازم است بلیت تهیه کنید. از آنجایی که این باغ در اختیار دانشگاه شیراز است، با ارائه کارت دانشجویی می‌توانید در بهای آن تخفیف بگیرید.

توجه داشته باشید باغ در روزهای تاسوعا و عاشورا، ۲۱رمضان شهادت امام علی، ۲۸صفر رحلت پیامبر، ۱۴خرداد رحلت امام خمینی، ۲۵شوال شهادت امام جعفر صادق تعطیل است.

خرید بلیط شیراز

برای خرید بلیط هوایی شیراز و یا تور شیراز از هر شهر ایران با آژانس مسافرتی “به پرواز”  تماس حاصل فرمایید.

behparvaz.ir _ 04135543727 _ 09120384325

درباره نویسنده

client-photo-1
behparvaz

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید