هتل های کوچک ژاپن

صنعت گردشگری و سفر، یکی از آن دسته صنایعی است که مرتب پیشرفت می‌کند. این صنعت مستقیماً به مسافران وابسته بوده و با تغییر نیازها و خواسته‌های آنان، طبیعی است که دنیای گردشگری نیز دستخوش تغییر شود. به همین دلیل است که می‌گویند صنعت گردشگری به شدت پیرو و وابسته به ترندها، گرایشات و تمایلاتِ روز است. در گذشته، گرایشاتِ روز بیشتر به سمت تجملات متمایل بود، اما امروزه، مسافرانی را می‌بینیم که بیشتر به دنبال کسب تجربه‌های خاص و متفاوت هستند.

همین تمایلِ مسافران به کسب تجربه متفاوت بود که باعث شد فعالان صنعت گردشگری، از چهارچوب‌های از پیش تعیین شده خارج شوند و شکل بازار را تغییر دهند. صنعت هتلداری هم همراه با سایر صنایع وابسته به گردشگری تغییر کرد. امروزه، هتل‌ها یا اقامتگاه‌هایی در دنیا وجود دارند که هیچ شباهتی به تصویر ذهنی ما از هتل ندارند.

در این سایت می‌خواهیم نگاهی بیندازیم به هتل‌های کوچک ژاپن یا Tiny Hotels که یکی از جدیدترین ترندهای دنیا است و روزبه‌روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند. آغاز و ابداع این سبک از هتل‌سازی را باید به ژاپنی‌ها و سنت هتل‌های کپسولی داد. سبکی از هتل‌سازی که نمادی تمام عیار از فرهنگ ژاپن است. البته که این سنت بعدها به سایر نقاط جهان نیز کشیده شد.
هتل‌های کپسولی در ژاپن، هزینه‌ی کمتری نسبت به هتل‌های معمولی دریافت می‌کنند و به تازگی به بعضی از شهرها و کشورهای دیگر نیز راه یافته و طرفداران بسیاری در میان گردشگران پیدا کرده‌اند.

 

 

هتل‌های کپسولی، یکی از معروف ‌ترین نوع اقامتگاه در کشور ژاپن به حساب می‌آیند. این اتاق‌های کرایه‌ای کوچک و منحصر به فرد را معمولاً می‌توانید در اطراف ایستگاه‌های قطار شهرهای بزرگ پیدا کنید و برای افرادی مناسب هستند که به دنبال مکانی ارزان ‌قیمت برای گذراندن یک شب می‌گردند. هتل‌های کپسولی، جای خواب خصوصی و وسایل رفاه اصلی را در فضایی بسته در اختیار مهمان‌هایشان می‌گذارند و هزینخ آن بسیار کمتر در مقایسه با هتل‌های معمولی و تجاری، به صرفه‌تر است.

 

 

هتل‌های کپسولی اولین بار در سال 1970 میلادی در شهر اوزاکا یا همان اوساکا به دنیا معرفی شدند و آن‌ها را به عنوان راه حلی برای مشکل کارکنان مناطق تجاری کشور ژاپن ایجاد کردند. این هتل‌ها به تازگی در میان مسافران خارجی نیز شهرت پیدا کرده‌اند و تعداد هتل‌هایی که وب‌سایت و سیستم‌های رزرو خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند، روز به روز در حال افزایش است. همچنین این هتل‌ها به مناطق دیگری خارج از ژاپن از جمله کوالالامپور در مالزی، تایپه در تایوان، کشور سنگاپور و حتی جزیره‎ی بالی در اندونزی هم راه پیدا کرده‌اند. نوع معمولی و استاندارد این کپسول‌ها، از فایبرگلاس و دور تشک ژاپنی یک نفره ساخته می‌شوند و عرض آن‌ها به 1.2 متر، طولشان به 2 و ارتفاع آن‌ها به 1 متر می‌رسد. همچنین معمولاً دو ردیف از این کپسول‌ها بر روی هم قرار دارند و سایر آن‌ها در راهرو و در کنار هم قرار می‌گیرند.

 

 

هر کپسول علاوه بر پتو و ملافه و بالش، به یک چراغ، تلویزیون، رادیو و ساعت زنگ‌دار نیز مجهز است و بیشتر آن‌ها حتی اینترنت رایگان و پریز برق را هم شامل می‌شوند. همچنین برای حفظ حریم شخصی می‌توانید پرده یا در بخش ورودی را بکشید تا بسته شود. مسافران از سایر تجهیزات این هتل مانند دوش، حمام و سرویس بهداشتی به صورت اشتراکی استفاده می‌کنند و بعضی از این هتل‌ها حمام‌های عمومی بزرگ، رستوران، دستگاه فروش اتوماتیک، رختشویی، سالن استراحت، اتاق بازی، کیوسک همگانی اینترنت و کتابخانه‌های مانگا را نیز درون ساختمانشان در برمی‌گیرند.

مراحل اقامت در هتل‌های کپسولی (هتل های کوچک ژاپن)

اما فقط کمی با هتل‌های معمولی تفاوت دارند و بعضی از آن‌ها ممکن است حتی دستورالعمل‌های لازم برای چک-این را به زبان انگلیسی نصب کرده باشند یا حتی کارکنان آن به انگلیسی صحبت کنند. اما چک-این به طور کلی طبق مراحل زیر انجام می‌شود:
1. ابتدا کفش‌هایتان را درآورده و درون یکی از قفسه‌ها قرار دهید و به سمت میز چک-این بروید.
2. در این بخش، شماره‌ی یکی از کپسول‌ها و کلید یک کمد با همان شماره را به شما تحویل می‌دهند تا لوازم خود را در آن قرار دهید. البته این کمدها زیاد بزرگ نیستند و به همین دلیل بیشتر هتل‌ها، یک اتاق اثاثیه‌ی جداگانه نیز دارند تا چمدان و سایر وسایل بزرگ را در آن بگذارید. کپسول‌ها معمولاً قفل نمی‌شوند؛ بنابراین اگر خودتان داخل کپسول نیستید، ترجیحاً لوازم گران‌قیمتتان را درون آن قرار نداده و به این کمدها انتقال دهید.
3. بیشتر هتل‌های کپسولی، رستوران و سالن استراحت و تفریح نیز دارند که می‌توانید تنهایی یا با دوستانتان در آن‌ها وقت بگذرانید. به طور کلی امکان غذا خوردن و سیگار کشیدن در داخل کپسول‌ها وجود ندارد.
4. برای حفظ حریم شخصی، هر زمانی که به داخل کپسولتان رفتید پرده را بکشید یا در را ببنیدید.
5. صبح روز بعد، تسویه حساب کنید. البته می‌توانید چند شب متوالی در هتل‌های کپسولی اقامت داشته باشید؛ اما بیشتر آن‌ها از مسافران می‌خواهند تا تسویه حساب را انجام دهند و تمام وسایلشان را هنگام روز از هتل خارج کنند.

درباره نویسنده

client-photo-1
behparvaz

دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید